آثار فیروزه کوبی جز یکی از پرطرفدارترین محصولات صنایع دستی و آثار دست ساز سنتی می باشد. صنایع دستی فیروزه کوبی دارای قدمت زیادی نبوده و آغاز این رشته هنری به ۸۰ سال قبل برمی گردد. پیدایش اولین زیورآلات فیروزه کوبی از نیشابور که معدنی از فیروزه های گرانبها دارد، بوده است و در حال حاضر،اصفهان مرکز تولید فیروزه کوبی می باشد در هنگام خرید چنین محصولاتی بایدبه فلز مورد استفاده در اثر فیروزه کوبی توجه کنید. جنس فلز زیر ساخت آثار فیروزه کوبی، معمولاً مس، برنج،نقره و برنز می باشد.در این میان فلز مس در ترکیب با فیروزه کوبی بیشتر دیده شده و به طور معمول آثار فیروزه کوبی از جنس فلز مس می باشند.

فلز های کار شده در آثار فیروزه کوبی باید خالص و در نهایت کیفیت ارائه شوند. به دلیل اینکه آثار فیروزه کوبی بیشتر از جنس مس بوده، نکاتی را که باید هنگام خرید چنین آثاری به آن ها توجه کنید، در ادامه خواهیم آورد. اولین نکته، رنگ بدنه مسی آثار فیروزه کوبی می باشد.رنگ مس تقریباً قرمز بوده و درخشش قابل توجهی دارد. در صورتی که فلز مس دارای ناخالصی باشد، اگر آن را در مقابل نور بگیرید، رنگ قهوه ای و یا رگه هایی از رنگ زرد ممکن است در آن ببینید. دومین نکته ای که باید به آن توجه کنید، صدایی است که از ضربه زدن بر روی ظروف مسی به گوش می رسد.در صورتی که محصول مسی فیروزه کوب شده مورد انتخاب شما، از مس خالص و با کیفیت باشد، در اثر ضربه زدن صدایی بم ایجاد می کند. سومین نکته، کشش نداشتن مس به سمت آهنرباست. اگر قصد خرید یک محصول فیروزه کوبی را دارید، به همراه خود یک آهن ربای کوچک برده و آن را به ظرف مسی نزدیک کنید. در صورتی که مس به کار رفته در ظرف فیروزه کوبی شده، دارای باالترین خلوص باشد، با نزدیک کردن آهنربا به اثر، هیچ کششی به سمت آن احساس نمی کنید.

درون آثار کاربردی و مسی فیروزه کوبی باید قلع اندود شده باشد. در صورتی که محصول فیروزه کوبی شدهای که شما قصد خرید آن را دارید، از جنس فلز مس باشد و بخواهید از آن علاوه بر استفاده در تزیینات و دکوراسیون و چیدمان، استفاده کاربردی نیز بکنید و در آن خوراکی ها و آشامیدنی ها داغ و گرم بریزید، بهتر است که درون اثر فیروزه کوبی شده، قلع اندود و کامالً سفید شده باشد. تا در واکنش میان مواد گرم و فلز مس آسیبی به مواد غذایی وارد نشود و بتوانید با خیال راحت از این محصوالت در پذیرایی ها و سفره های مهمانی خود استفاده کنید. نکته: این نکته حائز اهمیت است که قلع اندود کردن مس، سبب استحکام این فلز نیز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید